Årets sista nyhetsbrev

Ett spännande år med många möten och där vi tillsammans arbetat för att stärka svensk mjukvaruutveckling närmar sig sitt slut. Vi passar därför på att spana lite framåt, vad är på gång i föreningen?

I nyhetsbrevet tar vi upp kommande event och workshops 2020. I februari är det dags för årets Samling av mjukvarusverige och den här gången ger vi input till regeringsuppdraget om Digital spetskompetens. Vi avslöjar även temat för seminariet efter vårmötet 2020 som hålls på Scania i Södertälje samt ger datumen (och möjligheten att engagera sig) i konferensen STEW 2020.

Förutom event välkomnar vi fem nya medlemmar som tillkommit sedan senaste nyhetsbrevet; Dataföreningen, Graviz Telescope, Ideon Science Park, Scania och Wikimedia Sverige.

Som vanligt avslutar vi även med tips som kommit in till oss. Kansliet på Teknikföretagens Branschgrupper arrangerar en frihandelsdag med Business Sweden och Kommerskollegium. Dessutom har Vinnova en utlysning för företag som vill starta sin AI-resa.

Har du inte fått nyhetsbrevet i din mail hittar du det här. Men glöm inte bort att anmäla dig så du får nästa nyhetsbrev.


Nyheter


Bulgarian – Nordics Success Stories & Ecosystem Insights!

Evenemangsöversikt Datum: 20 mars 2025Tid: 16:00 CET (17:00 Sofia-tid)Plats: Online (Zoom)Kostnad: Gratis (registrering krävs) Evenemanget samlar branschexperter, företagsledare och organisationer

Därför är vi medlemmar i Swedsoft – Saab Group

Vad gör ditt företag, vilka kunder jobbar ni med?  Saab erbjuder världsledande lösningar, produkter och tjänster för militärt försvar och

Samling Mjukvarusverige – Tillsammans för framtidens kompetens inom AI och programmering!

  Ett stort tack till alla som deltog i vårt seminarium på Teknikföretagen, där vi tillsammans med Kodcentrum  och våra

Tack för ett fantastisk STEW 2024

Den 14 november gick årets STEW, Swedsofts Software Technology Exchange Workshop, av stapeln. Swedsoft-medlemmar, branschledare och akademiker samlades hos Volvo