Almedalen 2017

Förra veckan var Swedsofts generalsekreterare Gabriel Modéus i Visby på Almedalsveckan för att representera Swedsoft.

Detta är tredje året som Swedsoft är i Almedalen. Tidigare år har Swedsoft varit involverad i något seminarium eller workshop. I år valde vi däremot att fokusera på att ha tid till möten och delta på seminarier och workshops som andra anordnade. Något som har gett gott resultat för oss i år.

Det var en trevlig vecka med många möten med intressanta personer, både personer som inte tidigare har haft kontakt med Swedsoft och medlemmar som befunnit sig i Almedalen. Veckan har innehållit många intressanta diskussioner och möten som vi ser fram emot att fortsätta efter sommaren.

Under veckan har vi även fått in en helt ny medlem, något som självklart alltid är roligt. Mer om det kommer vi berätta senare när vi presenterar denna nya medlem.

Bland de många spännande seminarier och workshops Gabriel besökt för Swedsoft kan nämnas:

Tack för en intressant vecka med många bra möten. Vi ser fram emot att fortsätta samtalen till hösten.


Nyheter


Bulgarian – Nordics Success Stories & Ecosystem Insights!

Evenemangsöversikt Datum: 20 mars 2025Tid: 16:00 CET (17:00 Sofia-tid)Plats: Online (Zoom)Kostnad: Gratis (registrering krävs) Evenemanget samlar branschexperter, företagsledare och organisationer

Därför är vi medlemmar i Swedsoft – Saab Group

Vad gör ditt företag, vilka kunder jobbar ni med?  Saab erbjuder världsledande lösningar, produkter och tjänster för militärt försvar och

Samling Mjukvarusverige – Tillsammans för framtidens kompetens inom AI och programmering!

  Ett stort tack till alla som deltog i vårt seminarium på Teknikföretagen, där vi tillsammans med Kodcentrum  och våra

Tack för ett fantastisk STEW 2024

Den 14 november gick årets STEW, Swedsofts Software Technology Exchange Workshop, av stapeln. Swedsoft-medlemmar, branschledare och akademiker samlades hos Volvo